Jak utrzymać czystość w łazience?

| 0 Komentarzy
Łazienka to jedno z tych pomieszczeń w domu, które są najbardziej podatne na zabrudzenia.

Nic w tym dziwnego. Każdego dnia domownicy wykonują w niej wiele czynności higienicznych. Aranżując wnętrze, należy zatem zadbać nie tylko o to, aby było ono funkcjonalne, ale również łatwe w czyszczeniu. Podpowiadamy, jak utrzymać porządek w łazience i jakie sprzęty wybrać, aby sprzątanie pomieszczenia nie zabierało zbyt wiele czasu. Na rynku dostępna jest szeroka gama wyposażenia łazienkowego. Pozwala to na zaaranżowanie wnętrza w pełni dostosowanego do naszych potrzeb i upodobań. Jeśli chcemy, aby łazienka była łatwa w czyszczeniu, wcale nie musimy wybierać najdroższego sprzętu czy też korzystać z pomocy dekoratora wnętrz. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku wskazówek.

Urządzenia sanitarne do czystej łazienki

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie urządzenia sanitarne. Ważne jest również to, jak je zamontujemy. Im więcej elementów instalacji schowamy w ścianie lub zabudujemy, tym będziemy mieli mniej problemów z utrzymaniem w łazience czystości. Warto zatem decydować się na wszelkiego rodzaju zestawy podtynkowe do umywalek, bidetów i muszli klozetowych. Pozytywnie wpłynie to również na estetykę wnętrza, sprawiając, że zyska ona nowoczesny i elegancki wygląd.

Z uwagi na fakt, iż zestawy podtynkowe wbudowuje się w ścianę, podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji. Decydujmy się przede wszystkim na te rozwiązania, których producenci oferują długi okres gwarancyjny i ogólnopolski serwis. Dzięki temu w razie jakiejkolwiek awarii, łatwiej nam będzie wymienić sprzęt.

Podwieszane urządzenia sanitarne mają jeszcze jeden atut – umożliwiają łatwe czyszczenie podłogi. Aby ich umycie nie nastręczało nam żadnych problemów, warto wybierać sprzęt o niezbyt skomplikowanej formie. Dzięki temu kurz i brud nie będzie się osadzał w zagłębieniach konstrukcji.

Umywalka, wanna, prysznic i sedes to te elementy, które są najczęściej wykorzystywane, toteż szybko się brudzą i trzeba je często czyścić, nie tylko ze względów estetycznych, ale również higienicznych. Przy zakupie tych sprzętów warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Powinien on być łatwy w czyszczeniu. Oto tworzywa, które spełniają to wymaganie:

  • akryl – w tym wypadku wierzchnią warstwę urządzenia tworzy termoutwardzalna farba proszkowa. Ogranicza ona rozwój drobnoustrojów i ułatwia czyszczenie. Co więcej, na powierzchni akrylowej trudniej osadza się kamień. Nie musimy się równie obawiać o to, iż kontakt z chemicznymi środkami czyszczącymi w jakikolwiek sposób uszkodzi sprzęt wykonany z akrylu.
  • ceramika – to materiał chętnie wybierany do łazienek. Jest on jednak trudniejszy w czyszczeniu niż akryl. Aby utrzymanie ceramicznych sprzętów w czystości było prostsze, wybierajmy te o gładkiej fakturze. Warto również zadbać o to, aby były pokryte hydrofobową powłoką, która utrudnia przyleganie brudu i ułatwia codzienną pielęgnację wyposażenia. Wystarczy je bowiem przetrzeć wilgotną szmatką.
  • stal pokryta emalią samoczyszczącą – to wytrzymałe, a zarazem łatwe w czyszczeniu rozwiązanie. Dzięki specjalnej powłoce kamień, kurz i brud trudniej się na niej zbierają.

Dla zachowania czystości w łazience ważne jest również zastosowanie odpowiednich baterii. Wybierając sprzęt do umywalki czy też wanny, warto zdecydować się na modele sztorcowe, które wystają nad powierzchnię wyposażenia. Dzięki takiej budowie są one po prostu łatwiejsze w czyszczeniu. Sprawdzą się również wszelkiego rodzaju baterie podtynkowe. W ich przypadku na zewnątrz pozostaje jedynie wylewka oraz kurki do wody, co zmniejsza powierzchnię, na której osadzać może się trudny do usunięcia kamień.

Jeżeli po wyczyszczeniu sanitariatów dosyć szybko osadza się na nich brud, kamień, kurz czy też osad mydlany, warto pomyśleć o zastosowaniu specjalnych impregnatów. Używa się ich po umyciu wanny, kabiny prysznicowej czy też umywalki, nakładając niewielką ilość specyfiku na powierzchnię sprzętu za pomocą szmatki. Preparaty wykazują podobne działanie jak powłoki hydrofobowe – tworzą warstwę ochronną, która zapobiega przyleganiu zanieczyszczeń.

Szczególnie dużym wyzwaniem jest utrzymanie w czystości prysznica. Zanieczyszczenia mogą gromadzić się nie tylko na ściankach kabiny prysznicowej, ale również w zakamarkach dolnej i górnej części sanitariatu przy prowadnicach. Są to miejsca niezwykle trudne do umycia. Jeżeli zależy nam na zachowaniu czystości, lepszym rozwiązaniem będzie wybór prysznica pozbawionego brodzika, oddzielony od reszty pomieszczenia za pomocą szyby.

Co stosować na podłogi i ściany?

Wyschnięte krople wody na ścianach i podłodze, smugi, zacieki, zanieczyszczenia oraz brudne fugi sprawiają, że łazienka nie wygląda estetycznie. Co więcej, usunięcie tych zabrudzeń może nam nastręczać sporo trudności. Zastosowanie odpowiednich specyfików powinno jednak rozwiązać problem.

Najważniejszą kwestię stanowi jednak wybór właściwych płytek, na których osadzający się brud nie będzie aż tak bardzo widoczny. Decydujmy się zatem na płytki o gładkiej strukturze bez połysku. Dzięki temu nie będziemy musieli ich co chwilę polerować, a brud i kurz nie będzie gromadził się w zakamarkach. Warto również zadbać o to, aby płytki były pokryte szkliwem. Ułatwia ono usuwanie zanieczyszczeń.

Na rynku dostępne są także nowoczesne rozwiązania pozwalające na zachowanie porządku w łazience. Chodzi tu między innymi o płytki, których powierzchnia zawiera aktywny tlen. Charakteryzują się one większą odpornością na osadzanie się brudu i kamienia niż tradycyjne rozwiązania.

Istotną kwestią jest stosowanie specjalnych preparatów nadających blask płytkom podłogowym i ściennym. Należy również pamiętać o zaimpregnowaniu fug za pomocą odpowiedniego specyfiku. Zabezpieczy on je przed zanieczyszczeniami i szybkim przebarwieniem się.

Czym czyścić lustra?

Ciekawie prezentującym się rozwiązaniem w łazience jest duża powierzchnia luster. To opcja niezwykle efektowna, która co więcej optycznie powiększa pomieszczenie, dodając mu przestronności. Podstawowy problem stanowi jednak utrzymanie powierzchni szklanych w czystości. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć zaparowywanie luster. W tym celu należy zastosować specjalną folię grzewczą, którą przykleja się do tylnej części lustra. Dzięki temu staje się ono odporne na parowanie, co nie tylko ułatwia wykonywanie czynności higienicznych, ale również sprawia, że powierzchnia szklana dłużej zachowuje estetyczny wygląd i jest pozbawiona zacieków czy też innych śladów z wody.

Polecane środki czystości

Innym doraźnym rozwiązaniem zapobiegającym parowaniu lustra jest wtarcie pianki do golenia w powierzchnię lustra i jego wypolerowanie. Należy to zrobić na kilka minut przed kąpielą. Jest to ciekawa opcja, jednak nie każdemu będzie odpowiadać, gdyż trzeba tę czynność powtarzać za każdym razem, gdy zdecydujemy się na kąpiel.

Do czyszczenia luster w łazience szczególnie przydatne mogą okazać się następujące preparaty i akcesoria:

  • myjka do okien – z łatwością usunie wszelkie zabrudzenia nie tylko z lustra, ale wszelkich powierzchni płaskich – łazienkowych blatów, ścian kabiny prysznicowej czy też płytek ceramicznych na ścianach, pozostawiając je czyste i pozbawione jakichkolwiek smug.
  • miękka ściereczka z mikrofibry, irchy lub bawełny – sprawdzi się zarówno podczas mycia, jak i polerowania lustra. Nie zostawia na jego powierzchni żadnych zanieczyszczeń ani rys.
  • płyn do mycia naczyń – to delikatny detergent, który po zmieszaniu z wodą ułatwi nam usunięcie wszelkich zabrudzeń z lustra. W ten sposób umyta powierzchnia szklana wymaga jednak polerowania.
  • detergent do mycia luster – zawiera on nie tylko te składniki myjące, które dobrze znamy z czyszczenia szyb w oknach, ale również substancje zapobiegające parowaniu lustra. Tworzy na jego powierzchni specjalną powłokę, która utrudnia przywieranie brudu i kurzu. Zapobiega również tworzeniu się nieestetycznych zacieków.

Jeżeli zależy nam na zastosowaniu domowych specyfików, podczas czyszczenia luster w łazience szczególnie przydatne okazać mogą się następujące substancje, które znajdują się w naszym domu:

  • pasta do zębów – nie tylko pozwala usunąć zabrudzenia, ale również to dobry sposób na zaparowane lustro. Pastę należy rozsmarować na szklanej powierzchni, a następnie dokładnie ją zetrzeć. W przypadku tego sposobu czyszczenia lustra musimy mieć na uwadze przede wszystkim to, aby pasta nie była żelowa.
  • czarna herbata – lustro należy spryskać mocno schłodzonym naparem, a następnie wyczyścić je przy pomocy ściereczki z mikrofibry, bawełny lub irchy. Na koniec pozostaje nam osuszyć lustro papierowym ręcznikiem. W efekcie otrzymamy lśniącą powierzchnię, pozbawioną jakichkolwiek zanieczyszczeń. 
  • ocet – lustro należy spryskać niewielką ilością octu, a następnie wypolerować papierowym ręcznikiem. W ten sposób przywrócimy blask szklanej powierzchni.
  • alkohol – miękką ściereczkę należy nasączyć spirytusem salicylowym i przetrzeć lustro. Dzięki zastosowaniu alkoholu usuniemy nie tylko zacieki z wody czy mydła, ale również pozostałości po kosmetykach, takich jak lakier do włosów czy krem do twarzy.

Jak czyścić meble?

Jeżeli chcemy utrzymać porządek w łazience, nie możemy zapominać o czyszczeniu mebli. W pomieszczeniu tym szczególnie dobrze sprawdzą się meble podwieszane. Gwarantują one bowiem bezproblemowy dostęp do podłogi i pozwalają na jej łatwe umycie. Co więcej, elegancko się prezentują i optycznie powiększają pomieszczenie.

Ponadto, meble łazienkowe powinny być wyposażone w szereg zamykanych szafek, co ułatwi przechowywanie i segregację kosmetyków, detergentów oraz przyborów wykorzystywanych do higieny. Im więcej przedmiotów będzie bowiem zalegać na umywalce, tym więcej kurzu będzie się na nich gromadzić, co nie prezentuje się estetycznie.

Ważny jest również materiał, z jakiego wykonane są meble. Drewno i tworzywa drewnopochodne wyglądają niezwykle elegancko w łazience. Warto jednak zadbać o to, aby były one odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wilgoci i podwyższonej temperatury, czynników determinujących mikroklimat pomieszczenia.

Nie powinny być to również meble wykończone w technologii na wysoki połysk. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia, zacieki wodne czy też ślady po palcach są na nich o wiele bardziej widoczne niż w przypadku tradycyjnych mebli matowych. Z tego względu wymagają częstszego i bardziej intensywnego czyszczenia.

Niezależnie od rodzaju umeblowania łazienkowego, na jakie się zdecydowaliśmy, jedno jest pewne – jeśli chcemy zachować porządek w łazience, musimy systematycznie myć meble. W przeciwnym razie pomieszczenie nie będzie się estetycznie prezentowało. Czyszczenie umeblowania należy przeprowadzić w kilku krokach:

KROK 1. Usunięcie kurzu – możemy to zrobić za pomocą miękkiej szmatki wykonanej z mikrofibry, bawełny lub irchy. Są to materiały delikatne, które nie porysują powierzchni mebli. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie miotełki do kurzu. Musimy jedynie zadbać o to, aby podczas wykonywanie tej czynności nie wzbijać kurzu w powietrze.

KROK 2. Pozbycie się zabrudzeń – w tym wypadku konieczne może okazać się zastosowanie detergentów. Warto jednak zadbać o to, aby były to środki delikatne, które nie zniszczą mebli, powodując na przykład ich odbarwienie. Dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń lub specjalne środki przeznaczone do czyszczenia mebli łazienkowych.

KROK 3. Wytarcie mebli do sucha – nic tak nie szkodzi meblom łazienkowym jak woda. Może ona wniknąć w strukturę szafki, prowadząc do uszkodzenia powłoki ochronnej i jej łuszczenia, co nie prezentuje się estetycznie. Jeszcze gorzej wyglądają szafki zaatakowane przez pleśń, której przyczyną jest nadmierne zawilgocenie mebli. Z tych względów po umyciu umeblowania łazienkowego, zawsze należ wytrzeć je do sucha.

KROK 4. Zabezpieczenie mebli przed ponownym osadzaniem się kurzu i zabrudzeń – w tym celu stosujemy specjalne preparaty antystatyczne, które odpychają kurz. Warto również używać środków impregnujących, które gwarantują ochronę przed zabrudzeniami.

Czyszczenie grzejników

Chociaż najłatwiejsze w czyszczeniu są grzejniki płytowe, są to rozwiązania rzadko spotykane w polskich łazienkach. O wiele częściej występującą opcją są grzejniki drabinkowe. Składają się one z dwóch pionowych rur zbiorczych oraz rurek poziomych, które mają prostokątny lub okrągły przekrój. Taka konstrukcja nie tylko estetycznie się prezentuje, ale również pozwala na suszenie ręczników czy też ubrań. Wystarczy przewiesić rzecz przez poziomą rurkę.

Na grzejniku, podobnie jak na każdym innym sprzęcie w łazience, osadzają się bakterie, zabrudzenia oraz kurz. Warto zadbać o czystość tego elementu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy zwiększona temperatura i naturalna wilgoć panująca w tym pomieszczeniu sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, które zaburzają klimat panujący we wnętrzu i mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie użytkowników.

Grzejnik należy zatem systematycznie przecierać za pomocą szmatki nasączonej detergentem. Może być to płyn do mycia naczyń. Jeżeli nie chcemy stosować chemicznych środków czystości, zdecydujmy się na domowe specyfiki, takie jak ocet, czarna herbata, sok z cytryny czy też mieszanka sody oczyszczonej z wodą.

Utrzymanie czystości w łazience to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli w ciągu dnia korzysta z niej wiele osób. Odpowiednio dobrane wyposażenie ułatwia jednak to zadanie. Z pomocą przychodzą również różnorakie środki czyszczące dostępne na rynku. Wykorzystać możemy również domowe specyfiki, takie jak ocet, soda oczyszczona czy też czarna herbata. Zachowanie porządku w łazience jest bowiem niezwykle ważne, jeśli chcemy, aby każdy czuł się we wnętrzu komfortowo.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.